неделя, 24 декември 2017 г.

Tesla Model X удари на камък срещу Hummer (ВИДЕО)


След като в предишния двубой, тесла се справи  без проблем с Land Cruiser, този път участвашият в схватката е Hummer, който е оборудван с 6,0-литров V8 двигател, развиващ мощност от 321 к.с., докато Model X има електрически агрегат с 670 к.с. Този път и двете машини са с гуми с шипове, след като в предишния двубой с такива беше само колата на Tesla.

 VS 


По време на изпитанията Hummer е с блокиран заден диференциал и със специални настройки на на тракшън-контрола. За разлика от двубоя с Prado, тук битката е далеч по-оспорвана.

 ВИДЕО от двубоя -->  ТУК



петък, 15 декември 2017 г.

Как да размразим стъклата на колата през зимата



Всяка зима шофьорите се сблъскват с един и същи проблем- замръзналите стъкла на колите. Методите и устройствата за справянето с този проблем са много и различни.

Запомнете, че най-грешното решение е да поливате замръзналите стъкла с гореща вода.Да това бързо ще размрази стъклата ви, но има голяма вероятност стъклото да се напука от рязката промяна на температурата му.

 Обикновено палим колата и излизаме навън със стъргалото за да чистим леда от стъклата, но това отнема доста време, а и не е особено приятно, когато навън температурите са отрицателни. Има по лесни начини да се справим с леда по стъклата ни, ето някои от тях:

 Обичайните начини за справяне с леда са 2:
- Включвате нагревателя на стъклото и чакате.
- Взимате стъргалото и започвате да стържете леда.


3. Може да си закупите течност за размразяване в бутилка с пулверизатор. Можете да имате късмет да попаднете на качествен разтвор, който само с няколко пръскания да реши проблема.

4. Още по лесно е сами да си направим разтвор с който да размразим стъклата си.
Това, което трябва да направите, е да си купите изопропилов спирт и да го разредите с вода. Съотношението може да е различно и вероятно се сещате, че по-високата концентрация на алкохола ще бъде и по-ефективна при размразяването.

Рецептата – смесете 1/3 част вода с 2/3 част спирт, изсипете в бутилка с пулверизатор и готово. Имате мощно оръжие против заледяването.


четвъртък, 14 декември 2017 г.

Какво значат символите, светещи на таблото

Какво значат символите, светещи на таблото



Иконките на таблото не са нещо ново, но посланията, скрити зад тях, могат да носят все по-различна информация. Списъкът, който сме ви приготвили, съдържа най-често срещаните при масовите модерни автомобили предупредителни символи. Не всички от тях са универсални, затова обърнете внимание на книжката с инструкции за вашия конкретен модел.
Не се паникьосвайте! Голяма част от предупредителните светещи символи показват, че има някакъв проблем с автомобила, но не носят конкретна информация. В такива случаи се нуждаете от компютърна диагностика, чрез която да прочетете паметта на автомобила, където със сигурност е записан проблемът.
Ключът е в цвета. Символ, светещ в червено, индикира потенциален сериозен проблем. Може да ви напомня и за нещо важно. Жълта/оранжева светлинка означава, че нещо трябва да бъде сервизирано скоро. Ако символът свети, трябва да обърнете внимание в най-кратки срокове. Зелен или син знак са информационни, индикиращи, че дадена система работи.
Ще започнем със сериозните символи – предупредителните.

 Удивителен знак. Индикира два проблема: дръпната ръчна спирачка или ниско ниво на спирачна течност. Проверете нивото на спирачната течност в казанчето. Често лампата светва, когато накладките са износени прекомерно (Защо? Виж статията „Как да сменя спирачките си?“).

Температура на охладителната течност. Индикира, че температурата е надхвърлила нормалната граница. Проверете нивото на охладителната течност, работата на перките, радиаторната капачка и проверете за течове.


Масльонка. В жълто/примигваща означава, че нивото на маслото е близко до минимума. В червено/светеща постоянно означава, че има загуба на налягане. Проверете нивото на моторното масло.


Акумулатор.Слабо просветващ символ дава информация, че алтернаторът не зарежда достатъчно. Проверете обслужващия ремък. Силно светещ символ пък означава, че алтернаторът презарежда. Необходимо е специализирано сервизиране. Проверете акумулатора след манипулацията.


Въздушна възглавница. Ако този предупредителен символ продължи да свети след запалване на двигателя, значи някъде по инсталацията на въздушните възглавници има проблем. За установяването му е необходима компютърна диагностика.


Ключ. Ако този символ светне, това означава, че запалването на автомобила е забранено и трябва да бъде осигурен ключ с точния транспондер. Ако символът примигва, когато двигателят работи, това издава проблем с батериите на ключа или транспондера.


 
 Температура на скоростната кутия/грешка при превключването на предавки на автоматичната трансмисия.Два възможни проблема – скоростите работят на по-висока от оптималната температура или маслото в тях е намаляло или прегряло.


 Волан. Проблем със сервоусилвателя на волана. Ниско ниво на хидравлична течност или електрически проблем при електроусилвателите.



 Активирана ръчна/паркинг спирачка



 ABS-символ. Проблем с антиблокиращата система на спирачките. Когато този символ свети, системата не работи. Ще се нуждаете от компютърна диагностика за разрешаване на проблема.



Предупреждение за износени спирачни накладки
.

TPMS. Абривиатура, която в превод означава „система, следяща налягането в гумите“. Възможни проблеми – наистина различно ниво на налягането или проблем с датчика на колелото.


Check Engine символ. Предупреждава за проблеми с компютъра, управляващ двигателя. Задължителна е връзка с кабел и софтуер за марката/модела автомобил за диагностициране.



Проблем с ламбда сондата/сондите. Необходима е компютърна диагностика.



Проблем с каталитичното устройство (катализатора).


Подсещане за употреба на обезопасителен колан. Уреди и аксесоари в режим на употреба или в режим на готовност:


Темпомат/Автопилот. Индикира, че системата за автоматично поддържане на скороста е в готовност за работа.



Паркинг асистент в режим на готовност.



Пуснати габарити.



Пуснати дълги светлини.



Пуснати халогенни светлини отпред.



Пуснат стоп за мъгла отзад.



Пуснат ляв/десен мигач или аварийни светлини.


Отворена врата
Досещате се какво е посланието тук. Някоя от вратите (може и тази на багажника или дори предният капак) е отворена. Ако автомобилът бъде оставен така, най-вероятно акумулаторът ще се изтощи заради постоянното светене на плафоните.



Този символ подсеща, че нивото на стъклопочистващата течност е ниско.


Една от най-неприятните светлини на таблото, подсказваща, че горивото в резервоара намалява.


Индикатор, подсещащ, че външната температура е под +3 градуса и има възможност за поледици.

 
ESP/система за контрол на сцеплението. Присветва, когато автомобилът загуби сцепление за момент. Свети постоянно, когато системата е изключена.


Подгревна свещ (само при дизели). При дизеловите двигатели този символ показва, че подгревните свещи загряват горивото преди стартирането на двигателя. Не бива да палите, преди лампата да е изгаснала.


 DPF (само при дизели). Предупреждава, че филтърът за твърди частици на изпускателната система е затлачен и е необходимо сервизиране.

 

Вижте как да разпознаем кои гуми са добри за зимата


Ето, че дойде времето в което ще трябва да изберем подходящите за нас гуми. С оглед на зимните метеорологични условия в България - сняг, дъжд и ниски температури - най-доброто решение за зимния сезон е да смените гумите си с нови такива, тъй като от това зависи безопасността на Вас и вашите близки.

Какво всъщност трябва да знаем за зимните гуми?
Основна характеристика на зимните гуми са така наречените ламели - напречни малки нарези в грайфера на гумата. Ламелите повишават сцеплението, като „захапват“ снега с ъгълчетата си. Благодарение на специалния си дизайн с множество ламели, зимните гуми имат много по-голяма контактна площ с пътя, което гарантира по-добра устойчивост и по-къс спирачен път.

Зимните гуми са направени да се карат не само на сняг. Може би 85% от свойствата им са в самия материал от който са направени, а именно издържлив на ниски температури каучук, който не се "надървя" от студа. Това е определящо за сцеплението на студен път, без значение дали има сняг или просто асфалта е студен.


 Какво трябва да гледаме когато си избираме зимни гуми?
Според начина на използване и условията на пътя шарките се различават.Дадена подредба на ламелите си има предимства и недостатъци.Всяка гума е компромис между шум,сцепление,товароносимост,цена,пробег.Всяка марка и модел се различават.За тежки зимни условия си има опредлени типове шарки и каучук,за по-леки,съответно други.

V-образните канали на гумите са най-подходящи за мокра настилка тъй като отвеждат водата изпод гумата най-добре и са много по-стабилни от останалите гуми.
Гумите с посока определено са по-добри от такива без.
Разбира се обаче, най-важното за зимната гума е каучука. Зимната гума трябва да е мека.

 При всички положения, избора е изцяло Ваш., но знайте, че новата гума е по-добър избор от стара но маркова гума!

вторник, 12 декември 2017 г.

Koenigsegg Agera RS счупи всички рекорди и е новият най-бърз сериен автомобил в света


Koenigsegg Agera RS
е новият най-бърз сериен автомобил в света, изпреварвайки досегашното постижение на Bugatti.
Суперколата постигна средна скорост 444.6 км/ч при два последователни пробега, каквото е изискването на Книгата на рекордите Гинес. Пробегът бе записан на Шосе 160 между Лас Вегас и Пахрумп, Невада, а зад волана бе Никлас Лиля, тестови пилот на Koenigsegg.

Постижението на Agera RS идва след около месец, след като RS счупи рекорда именно на Bugatti Chiron, припомня Slash Gear.
Предишната най-висока максимална скорост бе постигната през 2010 г. от Veyron Super Sport, който разви 431 км/ч. Това бе направено на тестовата писта на Volkswagen.
Няма съмнение, че през 2018 г. Bugatti ще се опита да си върне първенството, като първоначалните очаквания са, че Chiron би трябвало да успее да стигне над 450 км/ч със стандартни серийни гуми. С по-развити гуми се предполага, че моделът би могъл да достигне до границата от 483 км/ч.


 Вижте видео от уникалното постижение.

Колко харчат най-бързите коли на планетата

Ще останете изненадани, но на някои от тях, разхода на гориво е съвсем поносим.

Въпреки агресивния си външен вид разходът на гориво при Bugatti Chiron се оказва по-малък от този на неговия предшественик Veyron. Ще ВИ покажем обаче стоят нещата с другите суперколи, чиито двигатели карат кръвта на всеки обичащ автомобилите да закипи. Ето какви са показателите най-мощните и бързи коли на планетата.

  Bugatti Chiron


Както успя да изясни EPA (агенцията за опазване на околната среда на САЩ), W16 двигателят с 1500 к.с. харчи 21,4 л/100 високооктанов бензин. Този показател дори е по-добър от този, който посочва производителят – на сайта на компанията се казва, че разходът на Chiron е 22,5 л/100 км. Все пак трябва да се отбележи, че Chiron няма за цел да се похвали с икономия на горивото, за разлика от динамиката – 2,5 секунди от 0 до 100 км/ч и максимална скорост, ограничена по електронен път на 420 км/ч.


  Hennessey Venom GT

Един от директните конкуренти на Chiron за титлата „най-бърз автомобил на планетата” не залага на цилиндрите, а на работния обем и на турбини. Така неговият 7,0-литров V8 с две турбини развива 1262 к.с. и развива 435 км/ч. Реалният среден раход на гориво е 23,8 л/100 км, което е доста далеч от обявените от производителя 14,8 л/100км.



  Koenigsegg Regera


Koenigsegg Regera играе в една лига с Chiron, но използва редица нестандартни решения, които му позволяват да развие 410 км/ч и да ускорява от 0 до 100 км/ч за 2,8 секунди. Това са спомагателни електромотори, благодарение на които мощността на автомобила достига 1500 к.с., както и уникална трансмисия само с една предавка. Ако се вярва на обявените от производителя данни, разходът на гориво при Regera е напълно приемлив – 13,9 л/100 км.



  Ferrari LaFerrari

От компанията-прозиводител посочват разход от 16,8 л/100 км, което изглежда доста малко за агрегат с мощност 963 к.с.. Наличието на атмосферен V12 двигател, който работи в комбинация със система за рекуперация на кинетичната и топлинната енергии кара мнозина да се съмняват в подобен показател, но засега никой не е доказал различни цифри.





  Pagani Huayra


Хорацио Пагани обръща огромно внимание на дизайна на автомобилите си, на техните динамични характеристики и управляемост. Той не пропуска да отбележи, че двигателите AMG, които използва, притежават висока ефективност. Благодарение на нея купетата и роудстърите Pagani са сред най-икономичните в класа на бензиновите суперколи. Като пример за това може да послужи Huayra V12 – купе със 730 к.с., което харчи 20 л/100 км. Това са напълно реални цифри.



  McLaren F1

Най-бързият сериен автомобил с атмосферен двигател също има 12 цилиндъра, в които „живеят” 627 к.с. Моторът е дело на инженерите от BMW M GmbH, като за да бъде нахранен той се нуждае от 26,3 л/100 км. А ако се наложи да се развият максималните 386 км/ч, разходът със сигурност е по-висок.

Вижте най-новите модели на автомобилите, които ни чакат през 2018!

Определено през 2018г. ни очакват уникални произведения на изкуството. Автомобилите, които се очакват да бъдат пуснати в продажба през идната година започват да приличат на извънземни автомобили. Преди 20г, кой би предположил, че колите в днешно време ще изглеждат по този начин.
Ще ви покажем част от този "рай" , който ни очаква.


1. Започваме с най-новият модел на АУДИ А7

Новата A7 може би си прилича донякъде на своя по-голям събрат - А8. Дизайнерски сходства се забелязват както в огромната радиаторна решетка и фаровете, така и в светодиодната ивица на стоповете по цялата широчина на каросерията

АУДИ А7 е дълъг 4 969 мм , широк 1 908 мм  и висок 1 422 мм  при междуосие 2 926 мм.
Новото А7 разполага с трилитров бензинов V6 TFSI двигател, развива 340 к.с. и 500 Нм. Съчетан е със седемстепенна преселективна скоростна кутия S tronic, с която хечбекът ускорява до 100 км/ч за 5.3 секунди. На някои пазари ще се предлага 2.0-литрова турбоверсия с 245 коня.


 Второто поколение на A7 Sportback ще се произвежда в завода на Audi в Некарзулм. Продажбите започват в края на февруари 2018 г., а базовата версия ще струва €67 800. 






 2. BMW Серия 8 2018: Първи снимки и информация

 Да, точно така! БМВ серия 8 отново е тук след дълго отсъствие. Изпълнителният директор на BMW Харалд Крюгер направи официално потвърждение, че Серия 8 се завръща.
По непотвърдени данни новото купе ще разполага с двигател, мощността на който ще е 601к.с. 


Най-напред купето ще стартира поредицата с код G15, като BMW 840i със задно задвижване или задвижване на четирите колела. Другият модел BMW 850i стъпва само с X-Drive. От страната на дизеловите двигатели, моделното портфолио най-напред се допълва от BMW 840d X-Drive. Моделите със задвижване на четирите колела вероятно ще се куплират с осемстепенна автоматична трансмисия ZF.






3.  Mercedes CLS 2018


Mercedes ще пусне на пазара през 2018 третото поколение на Mercedes CLS.  
Задвижването на новия CLS е заимствано от донора на платформата. Това са наскоро пуснатите в експлоатация двигатели, като например V8 Biturbo с четири литра обем и 475 к.с. мощност, както и новия редови шестцилиндров. Тук е и новият OM 654 дизелов двигател.  Работният обем на четирицилиндровия с два литра обем празнува своята премиера в E 220. Мощността му е 195 к.с. и 400 Нм. Малко вероятно е CLS да бъде с версия и на малкия 150 к. с. двигател с компресорно запалване, както и по-малко вероятно е да има 250 d с 231 к.с. Mercedes CLS е също така и с бордова 48V мрежа.


Това стъпва на пазара през 2018 и не би трябвало да струва по-малко от 150 000 евро.